Amikor egy vállalat egy szerver vásárlása előtt áll nincs egyszerű helyzetben. Ahogy előző cikkünkben összefoglaltuk mérlegelni kell számos tényezőt, ami alapján a munkaterhelés számára legideálisabb megoldást kell kiválasztani, persze ezt a rendelkezésre álló költségvetéshez igazítva. De mi a helyzet olyan esetben, ha egy cég már rendelkezik szerverrel, ráadásul nem is olyan régen ruházott be rá?
Ebben az írásunkban egy konkrét példán keresztül azt mutatjuk be, hogy akár már egy előző generációs szerverről is megérheti váltani a legmodernebb eszközökre.

Dell PowerEdge tower szerverek egységesítése
A Dell portfóliójában a torony kivitelű szerverek esetében jelenleg a PowerEdge T550 a zászlóshajó. A gyártó a termék fejlesztése során nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy felmérje és összehangolja, hogy mik a tényleges ügyféligények a különböző felhasználási esetek során. Bár az előző generációs T440 és T640 szerverek kategóriájukban kiemelkedőek, mégis a vállalatoktól a gyakorlati felhasználás során számos javaslatot kapott a termékfejlesztést illetően a gyártó. Íme néhány példa:
- A T640 GPU foglalatai ritkán voltak teljesen kitöltve, ami alulkihasznált helyet eredményezett
- A T640 speciális funkciói, például az NVMe támogatás, nem voltak jelen a T440-ben
- A felsőkategóriás CPU-k nem voltak támogattak a T440-ben
Ezek a visszajelzések lehetővé tették, hogy a gyártó finomhangolni tudja termékcsaládját. A kevésbé kívánatos funkciók elhagyásával és a legértékesebbek megtartásával a Dell PowerEdge T550 lényegében mindkét elődjét túlszárnyalja és egy következő generációs erőművé egyesítette azokat.


4 érv a Dell PowerEdge T550 szerverre való fejlesztés mellett
Összegyűjtöttünk a négy talán legfontosabb okot, amiért úgy gondoljuk, hogy a vállalatok számára előnyös lehet a PowerEdge T550-re való átállás még úgy is, hogy már rendelkeznek egy előző generációs Dell torony szerverrel.
(I.) 3. generációs Intel® Xeon® Scalable processzor
A 3. generációs Intel® Xeon® Scalable processzorcsaládot úgy tervezték, hogy nagyobb hatékonyságot biztosítson olyan adatintenzív munkaterhelések esetén, mint például a HPC, mesterséges intelligencia, mélytanulási és gépi tanulási alkalmazások. A teljesítménynövekedés drasztikusan nyomon követhető – íme pár elvégzett vizsgálat:
- A SPECrate 2017 teszt ( amely áteresztőképességet mér) 57,1%-os teljesítményjavulást mért a lebegőpontos számítások esetében a 2. generációs Xeon processzorokhoz képest (forrás)
- A SPECspeed 2017 teszt (amely egy időalapú mérőszám) 50,3%-os teljesítményjavulást mért a lebegőpontos számításoknál a 2. generációs Xeon processzorokhoz képest (forrás)
- Az Intel számításai alapján a teljesítményjavulás a két generáció között átlagosan 1,46-szoros (forrás)
Már csak a közel másfélszeres sebesség, mellyel végső során időt és pénzt spórolhatunk, is figyelemre méltó, de ez még nem minden. A 3. generációs Xeon skálázható CPU-kba integrálva több új funkció is elérhető a felhasználók számára.
Az Enhanced Speed Select Technology (SST) segítségével szabadabban szabályozhatjuk a processzor alapfrekvenciáját, a magok teljesítményét és a turbófrekvenciát, tehát adott felhasználáshoz igazíthatjuk a processzor sebességét, így költségeket optimalizálhatunk.
A másik fontos új funkció pedig, az Intel Software Guard Extensions (SGX), az adatok védelmét növeli azzal, hogy titkosítja a rendszermemória egyes részeit, így rendkívül biztonságos környezetet létrehozva az érzékeny adatok tárolására.
(II.) 3200 MT/s memória sebesség
A memória sebessége 20%-kal nőtt az előző generációs T440-hez és T640-hez képest, 2666 MT/s-ról 3200 MT/s-ra. Ezenkívül a támogatott memóriafoglalatok száma is 6-ról 8-ra ugrott, ami 33%-os növekedést jelent a DIMM kapacitásában. Ez összességében több adat tárolását teszi lehetővé a memóriában, gyorsabb sebesség mellett, így jelentősen lecsökkenthető az adatátviteli idő olyan memóriaigényes munkaterheléseknél, mint például az adatbázis-feladatok, illetve CRM, ERP vagy Exchange rendszerek kiszolgálása.
(III.) PCIe Gen4 csatlakozók
A PCIe-szabvány negyedik verziója, a PCIe Gen4 támogatása immár bekerült a T550-be. Egész pontosan 5 bővítőhely áll a vállalatok rendelkezésére. A PCIe Gen3-hoz képest a sávonkénti átviteli sebesség megduplázódott (8 GT/s-ról 16 GT/s-ra), ami felére csökkenti az adatátviteli időt a PCIe eszközök és a CPU között. Ez a fejlesztés rendkívül csábító lesz azon ügyfelek számára, akiknek a munkája nagysebességű komponenseket, például NVMe-meghajtókat vagy GPU-kat követelnek meg és szeretnének növelni a hatékonyságon.
(IV.) PowerEdge Enterprise szolgáltatások
A PowerEdge család igazán nagy előnye a vállalati ügyfelek számára kínált robusztus, egymásra épülő megoldáskínálatban rejlik.
- A PowerEdge Raid Controller 11 (PERC11) segítségével már NVMe HW RAID is elérhető, így lehetővé téve a felhasználók számára, hogy biztonsági másolatot készítsenek a nagysebességű tárolóeszközeikről.
- A merevlemezeken, ventilátorokon, tápegységeken és belső kettős SD-modulokon (IDSDM) kívül a hot-plug támogatás (üzem közbeni cserélhetőség) már az elülső hozzáférésű BOSS-hoz is elérhető (2x M.2 belső), lehetővé téve a szerver működésének folytonosságát egy esetleges komponenscsere esetén.
- Kiemelendő, hogy az 5U méretszabványú ház (amely amúgy összességében 10%-kal halkabb működést tesz lehetővé, mint a T440 illetve 15%-kal, halkabbat mint T640) nagysebességű, vállalati felhasználásra szánt grafikus kártyákkal továbbra is bővíthető maradt: akár két, dupla szélességű 300 W-os NVIDIA A40 vagy akár öt szimpla szélességű 70 W-os NVIDIA T4 grafikus kártya kezelésére is alkalmas.
- Az idejétmúlt Legacy Boot-ot végre a UEFI Secure Boot (Unified Extensible Firmware Interface) váltotta fel, amely szélesebb beállítás-arzenállal, skálázható funkciókkal és nagyobb biztonsággal rendelkezik. Emellett az UEFI Secure Boot gyorsabb rendszerindítást tesz lehetővé és 2,2 TB-osnál nagyobb rendszerindító meghajtókat is támogat.
- Bár nem újdonság, de mindenképp megemlítendő, hogy az ügyfelek továbbra is optimalizálhatják a szerverfelügyeletet az iDRAC9 (Integrated Dell Remote Access Controller) segítségével. Segítségével az adminisztrátorok a szervereket bárhol és bármikor üzembe helyezhetik, frissíthetik és monitorozhatják működésüket.
Összegzés
Szerverparkunk fejlesztését érdemes fontolóra venni, nemcsak akkor, ha drasztikusan elavult eszközökkel rendelkezünk, hanem abban az esetben is, ha előző generációs kiszolgálók állnak rendelkezésünkre. Habár elsőre ez nem tűnik kézenfekvő lépésnek, mégis bizonyos esetekben két szervergeneráció között akkora technológiai előrelépés történik, amely annyi előnnyel szolgálhat, ami már rövidtávon is megtérítheti beruházásunk költségeit. Ilyen helyzet áll fenn a Dell PowerEdge T550 szerver esetében is, mely esetében már az előző generációs T440 és T640 szerverekről is indokolt lehet a váltani az új kiszolgálóra.